Krajská hasičská pouť ve Křtinách

Tradiční 17. hasičská pouť v poutním místě Křtiny se uskutečnila v neděli 29. 4. 2017. Letošní pouť měla statut krajské pouti a konala se pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka. K uctění památky zakladatele hasičských poutí ve Křtinách, panu děkanu Tomáši Prnkovi, byla hasiči ráno v ambitu u pamětní desky od občanů položena kytice. K registraci se dostavili zástupci více jak 40-ti SDH se 450 hasiči z Jihomoravského kraje a z Dolnorakouského Spillernu. Průvod ze křtinského koupaliště městysem vedly za historickou koněspřežní stříkačkou z SDH Kanice taženou koňmi mažoretky Hvězdičky z Rosic, za doprovodu dechové hudby Sivická kapela a dále četa 14 praporečníků s hasičskými zástavami, pěší zástupci sborů s tabulemi s názvy sborů, za nimi historická a zásahová hasičská vozidla. Průvod jich čítal téměř čtyři desítky. V průběhu průvodu komentátor stručně seznámil s historií jednotlivých zúčastněných hasičských sborů. Za vyzvánění zvonů vešli hasiči v procesí za křtinským páterem Janem Krbcem, R.D. Mgr. Pavlem Rostislavem Novotným, O.Praem., farářem v Želetavě do chrámu Jména Panny Marie. V úvodu slavnostní mše přivítal páter Novotný všechny hasiče a záchranáře, od mladých hasičů, přes členy JPI až po hasiče-seniory. Slavnostní mše svatá byla sloužená k patronu hasičů, sv. Floriánu, za živé a zemřelé hasiče a příslušníky IZS. Kázání se neslo v duchu „hasiči jsou rodina“. Po mši se slavnostní průvod vydal před budovu úřadu městyse Křtiny. Zde pronesli své zdravice hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek, ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Ing. Jiří Pelikán, starosta OSH Brno-venkov Josef Gargula a zástupce rakouského sboru ze Spillernu, partnerské obce Kanice, Alexander Mattausch. Přítomné též pozdravila paní senátorka Jaromíra Vítková. Po projevech následovalo žehnání nového praporu SDH Křtiny, který věnoval svým hasičům městys Křtiny. Následně náměstí roztančily mažoretky Hvězdičky z Rosic, zasloužený potlesk sklidil i tým přípravky MiniStars. Následovala ukázka historického hašení na hořící maketu místní restaurace. Přípravka mladých hasičů předvedla štafetu dvojic. Lezecké družstvo HZS Blansko provedlo ukázku zásahu za pomocí výškové techniky. Na závěr proběhla trocha prevence, co se stane, když hospodyňka zapomene na sporáku pánev s olejem. Mezery mezi jednotlivými ukázkami vyplňovala Sivická kapela. Na závěr oficiálního programu zúčastněným poděkoval páter Jan Krbec a pozval na 18. hasičskou pouť 28. dubna 2019.

Před poutním kostelem byla vystavena historická technika. Před budovou úřadu byl stánek s Hasíkem pro děti a na náměstí před kostelem stánek spolku Svatý Florián – Dobrovolní hasiči roku. Ve spolkovém domě byla ke zhlédnutí výstava hasičských uniforem. Při příležitosti této hasičské pouti byla vydána pohlednice s razítkem se symbolem patrona hasičů a s textem „Hasičská pouť Křtiny – jeden za všechny a všichni za jednoho“, které bylo vyrobeno podle původního razítka SDH Křtiny.

Organizaci celé slavnosti zajišťovali vzorně hasiči z SDH Křtiny, Bukovina, Babice nad Svitavou, Kanice a Habrůvka. O pitný režim vč. naplnění žaludků účastníků pouti se mimo místní restaurace U Farlíků starali hasiči z SDH Sivice a Bukovina se svou polní kuchyní s gulášem či cigárkou z udírny. Dík patří všem organizátorům a sponzorům této slavnosti.

zdroj: Hasičské noviny

 

Mohlo by se vám také líbit...

Populární příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.